Treći decembar, Medunarodni dan invalida i osoba sa invaliditetom ima za cilj da se skrene pažnja na probleme sa kojima se osobe sa invaliditetom suočavaju i da promoviše razumevanje problema osoba sa invalidetom, navela je u svom saopštenju Opštinska organizacija invalida rada i osoba sa invaliditetom.
Širom sveta pa i kod nas, osobe sa invaliditetom se suočavaju sa brojnim barijerama koje ih isključuju iz punog učestvovanja u društvenim tokovima. Oni se suočavaju sa nejednakim mogućnostima u pogledu obrazovanja, zapošljavanja, zdravstvene i socijalne zaštite. Iako Zakoni o zabrani diskriminacije i Zakoni o sprečavanju diskriminacije osoba sa invaliditetom izričito zabranjuju diskriminaciju osoba sa invaliditetom u pogedu korišćenja javnih objekata i površina, kao i javnih usluga, u praksi se to redovno dešava. Osobe sa invaliditetom ne mogu da koriste gradski prevoz, pozorišta i bioskopi su im nedostupni, a i veliki broj zdravstvenih i socijalnih ustanova, pošte, sudovi.
Preko milijardu ljudi, ili priblizno 15 odsto svetske populacije živi sa nekim oblikom invaliditeta. Prema podacima od pre par godina, u Srbiji živi oko 580.000 osoba sa invaliditetom, prosečne starosti za žene oko 69 godina, a muškarci 64 godine. Oko 62 odsto osoba sa invaliditetom ima medu penzionerima, dok je učenika i studenata oko 0,5 odsto.
Generalna skupstina Ujedinjenih nacija je u decembru 2006. godine usvojila konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom, a Republika Srbija je istu ratifikovala 2009. godine. Ovim dokumentom potvrdena je nedeljivost svih
ljudskih prava i osnovnih sloboda, kao i potreba da se osobama sa invaliditetom garantuje puno uživanje svih prava i sloboda bez diskriminacije.
Osobe sa invaliditetom imaju svoje vrednosti, kvalitete, sposobnosti i znanja i mogu da daju veliki doprinos društvu u kome živimo, te ih treba više uključivati u sve segmente i tokove društva, a zakon o diskriminaciji osoba sa invaliditetom ne treba da ostane samo mrtvo slovo na papiru. Zakonom predvideno da na svakih 50 zaposlenih, poslodavac ima obavezu da zaposli i jednu osobu sa invaliditetom, ali to je samo zakonska odredba koju niko ne poštuje i ne primenjuje u praksi.
Strategija prevencije i zaštita od diskriminacije, koju je Vlada Republike Srbije usvojila u junu .2013. godine, prepoznaje osobe sa invaliditetom kao i dalje osetljivu i ranjivu društvenu grupu i medu zadacima strategije je i stvaranje bezbednog okruženja za pripadnike osetljivih društvenih grupa i unapredenje stepena tolerancije prema njima, iskorenjivanje, odnosno suzbijanje govora mržnje i akata fizickog i psihičkog nasilja i privodenje pravdi počinilaca takvih akata i radnji i javno zagovaranje neophodnosti sprečavanja diskriminacije i promovisanje kulture tolerancije i razumevanja, navodi u saopštenju Opštinska organizacija invalida rada i osoba sa invaliditetom.